MIEJSKIE PLANY ADAPTACJI
Projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska przewiduje nowy dokument o charakterze strategiczno-wdrożeniowym dla miast posiadających co najmniej 20 tysięcy mieszkańców – miejski plan adaptacji. Celem projektu jest wprowadzenie wsparcia przedsięwzięć prośrodowiskowych prowadzonych zarówno na szczeblu centralnym jak i samorządowym, w szczególności mając na uwadze działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu, poprawy jakości powietrza oraz usprawnienia systemu zarządzania emisjami.
W dniu 3 października 2024 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Stanowi on kolejny projekt mający na celu wprowadzenie rozwiązań służących wzmocnieniu aspektów transformacji ekologicznej i klimatycznej miast.
Celem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, autora projektu, jest stworzenie przestrzeni prawnej dla opracowania i wdrażania przez większe miasta planów adaptacji do zmian klimatu, a także powiązania tych planów z innymi dokumentami strategicznymi i planistycznymi na poziomie lokalnym.
Aby rozwiązać przedstawione problemy, Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie zmian polegających m.in. na: (i) doprecyzowaniu przygotowywanej przez samorząd województwa polityki rozwoju województwa o kontekst prowadzenia działań na rzecz ochrony klimatu oraz działań adaptacyjnych, zmniejszających podatność na zmiany klimatu, (ii) wprowadzeniu obowiązku opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu przez miasta o liczbie mieszkańców równej lub większej niż 20 tys., oraz (iii) określeniu działań zmniejszających podatność na zmiany klimatu, a w szczególności rekomendacji i wniosków zawartych w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu, jako jednego z kluczowych elementów polityki przestrzennej.
Miejski plan adaptacji ma stanowić dokument o charakterze strategiczno-wdrożeniowym obejmujący swoim zakresem obszar miasta, mający na celu zmniejszenie podatności miasta na zmiany klimatu, w tym poprawę zdolności przystosowania miasta do zmian klimatu. Będzie przyjmowany przez radę miejską w mieście posiadającym co najmniej 20 tys. mieszkańców w formie uchwały, która nie będzie stanowić aktu prawa miejscowego.
Do obligatoryjnych elementów planu będą zaliczać się: część analityczna zawierająca m.in. scenariusze zmian klimatu, opis głównych zagrożeń klimatycznych dla miasta czy ocenę potencjału adaptacyjnego miasta do zmian klimatu oraz część programowa składająca się m.in. z szczegółowych celów planu wraz z miernikami monitorowania skuteczności osiąganiach tych celów, działań adaptacyjnych do zmian do klimatu, a także wskazania podmiotów i organów biorących udział w opracowaniu planu. Miejski plan adaptacji będzie również zawierać: koncepcję zazieleniania miasta, w tym zwiększania powierzchni terenów zieleni i zadrzewień, koncepcję zagospodarowania wód opadowych i roztopowych na terenie miasta, zbiór danych przestrzennych oraz wskazanie sposobu wdrażania planu, a także wnioski i rekomendacje.
Zgodnie z założeniami projektu, wnioski i rekomendacje zawarte w miejskim planie adaptacji będą uwzględniane przy sporządzaniu i aktualizacji strategii rozwoju gminy, strategii rozwoju ponadlokalnego, planów ogólnych gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Projekt nowelizacji przewiduje, że miejskie plany adaptacji będzie można przyjmować od dnia 1 lipca 2025 r. w terminie 30 miesięcy od dnia opublikowania przez GUS danych statystycznych dotyczących ludności według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, zgodnie z którymi miasto osiągnęło liczbę 20 tys. mieszkańców.
Zainteresował Cię ten temat, masz wątpliwości lub pytania, a może potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Zapraszamy do kontaktu - Sebastian Pięta, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Drozd & Pięta.
Comments