PROJEKT ZMIAN W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Głównym celem projektu jest zapewnienie jednolitych zasad opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nowej definicji budynku i budowli.
W dniu 22 października 2024 r. skierowano do I czytania w Sejmie rządowy projekt zmiany ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Stanowi on trzecią próbę Ministerstwa Finansów wprowadzenia zmian w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych poprzez doprecyzowanie przepisów podatkowych.
Warto zwrócić uwagę na propozycję zmian w podatku od nieruchomości. Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu nowej definicji pojęcia „budynek” bez odwoływania się do przepisów prawa budowlanego. W zaproponowanej definicji zawarto elementy, które w obecnym stanie prawnym, na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy – Prawo budowlane decydują o zakwalifikowaniu obiektu jako budynku, oraz dodano wymóg wzniesienia w wyniku robót budowlanych.
Budynek będzie definiowany jako obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.
Na potrzeby podatku od nieruchomości zaproponowano również nową definicję pojęcia „budowla” bez odwoływania się do przepisów prawa budowlanego. W projekcie nowelizacji zawarto w nowym załączniku zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu.
Kolejna istotna propozycja zmiany dotyczy opodatkowania pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych. Projekt przewiduje dodanie przepisu, zgodnie z którym za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.
W obecnym stanie prawnym występuje zróżnicowanie w opodatkowaniu garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Do opodatkowania hal garażowych stanowiących element nieruchomości wspólnej ma zastosowanie stawka podatku od budynków mieszkalnych. Natomiast wyodrębnione prawnie lokale użytkowe w budynkach mieszkalnych, garaże jednostanowiskowe i wielostanowiskowe są opodatkowane stawką od budynków pozostałych.
W efekcie zmiany zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych i niezajęte na działalność gospodarczą będą opodatkowane jednakową stawką. W ten sposób zostanie wyeliminowane zróżnicowanie w zależności od tego, czy podatnik posiada miejsce postojowe w garażu stanowiącym odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym czy miejsce postojowe przynależne do lokalu mieszkalnego.
Przedstawione propozycje zmian mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Aktualizacja W dniu 29 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (poz. 1757). Nowelizacja ustawy wchodzi w życie w dniu 1 stycznia 2025 r. |
Zainteresował Cię ten temat, masz wątpliwości lub pytania, a może potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Zapraszamy do kontaktu - Sebastian Pięta, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Drozd & Pięta.
Comments