top of page
Zdjęcie autoraDrozd & Pięta

SKŁADANIE WNIOSKÓW DO PROJEKTU PLANU OGÓLNEGO GMINY

Większość rad gmin podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania planu ogólnego gminy – nowego instrumentu planistycznego, stanowiącego jeden z filarów reformy planowania przestrzennego, która weszła w życie w dniu 24 września 2023 r. Początkowym etapem procedury w sprawie przyjęcia planu ogólnego jest możliwość składania wniosków do projektu aktu, w których osoby zainteresowane mogą proponować konkretne rozwiązania w zakresie stref planistycznych lub gminnych standardów urbanistycznych dla określonych terenów. Zainteresowani składaniem wniosków powinni wiedzieć kiedy, gdzie i w jakiej formie mogą je skutecznie złożyć oraz czego wnioski mogą dotyczyć. Z kolei organy planistyczne gmin są zobowiązane do właściwego ogłoszenia o możliwości składania wniosków, a po ich otrzymaniu – powinny przeanalizować ich treść i sporządzić wykaz wniosków. Warto zainteresować się możliwością składania wniosków, ponieważ wójt dopiero po ich analizie przystępuje do sporządzenia projektu planu ogólnego.

 

Plan ogólny gminy, będący aktem prawa miejscowego przyjmowanym dla całej gminy, ma stanowić o strefach planistycznych decydujących o możliwych przeznaczeniach terenów oraz gminnych standardach urbanistycznych, które będą przewidywać wybrane wskaźniki zabudowy dla poszczególnych stref, np. maksymalną nadziemną intensywność zabudowy czy minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Fakultatywnie rada gminy będzie mogła określić w planie obszar uzupełnienia zabudowy oraz obszar zabudowy śródmiejskiej. W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy – plan ogólny będzie stanowił podstawę prawną nie tylko miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ale również decyzji o warunkach zabudowy.


Wnioski do planu ogólnego

Procedurę dla przyjęcia planu ogólnego rozpoczyna uchwała intencyjna. Dalsze czynności szczegółowo reguluje art. 13i ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130), dalej „u.p.z.p.”. Organ wykonawczy gminy, po podjęciu przez radę gminy uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego, ogłasza o podjęciu uchwały intencyjnej, określając sposoby i miejsce składania wniosków do projektu planu ogólnego oraz termin ich składania, nie krótszy jednak niż 21 dni od dnia ogłoszenia.

 

Kwestię ogłoszenia o składaniu wniosków do projektu planu ogólnego należy rozpocząć od przytoczenia art. 8h ust. 1 u.p.z.p., którego na mocy art. 8h ust. 5 tej ustawy, stosuje się odpowiednio do zbierania wniosków. Zgodnie z odpowiednim dla wniosków brzmieniem art. 8h ust. 1 u.p.z.p. należy przyjąć, że informacje o sposobach, miejscach i terminach zbierania wniosków wójt ogłasza, nie później niż w dniu rozpoczęcia zbierania wniosków, co najmniej:

  • przez publikację w prasie w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe;

  • przez wywieszenie w widocznym miejscu na terenie objętym sporządzanym aktem planowania przestrzennego lub w siedzibie obsługującego go urzędu;

  • przez udostępnienie informacji na stronie internetowej obsługującego go urzędu, o ile taką posiada, oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu;

  • w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie (np. w formie ogłoszeń parafialnych).

Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, że informacje udostępnione w sposób określony w pkt 2 i 3 powyżej, pozostawia się dostępne co najmniej do dnia zakończenia zbierania wniosków.

 

Dodany do ustawy art. 8g wprowadza regulację dotyczącą m.in. składania wniosków do projektu planu ogólnego. Wniosek ten składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, na formularzu w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego. Przepisy wprowadzają konieczność podania swoich danych w celu umożliwienia komunikacji z wnioskodawcami na dalszych etapach prac nad aktami. Składający wniosek podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem lub uwagą, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.

 

Wniosek do planu ogólnego należy składać na specjalnie przygotowanym formularzu. Jego wzór określa rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509). Pomimo różnych opinii wydaje się za zasadne przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym za skuteczny należy uznać wyłącznie taki wniosek, który został złożony za pośrednictwem formularza. Art. 8g ust. 1 u.p.z.p. stanowi wprost o obowiązku złożenia wniosku na formularza, pozostawiając jedynie wybór co do formy jego złożenia, tj. w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego.

 

W dalszej części procedury na wójcie spoczywa obowiązek rozpatrzenia złożonych wniosków oraz sporządzenia wykazu wniosków. Jego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758). Ustawodawca w art. 8k ust. 1 u.p.z.p. wprowadza dodatkowe zastrzeżenie, że przed rozpoczęciem konsultacji społecznych sporządza się wykaz wniosków do projektu aktu planowania przestrzennego (tu: planu ogólnego) wraz z propozycją ich rozpatrzenia i uzasadnieniem. Oznacza to, że organ wykonawczy gminy nie może rozpocząć konsultacji społecznych przed sporządzeniem wykazu wniosków.

 

Podmioty zainteresowane złożeniem wniosku do projektu planu ogólnego gminy muszą mieć na uwadze zarówno aspekty proceduralne, jak i materialne w zakresie składania wniosków. Wszelkie kwestie dotyczące procedury składania wniosków powinny zostać wyraźnie określone w zarządzeniu wójta o możliwości ich składania. Wójt powinien określić szczegółowo wszystkie sposoby i miejsca składania wniosków do projektu planu ogólnego oraz termin ich składania. Należy także pamiętać o zakresie merytorycznym składanych wniosków. Mogą one dotyczyć wyłącznie kwestii, które mogą być uregulowane w planie ogólnym. Uwaga może dotyczyć wprowadzenia dla oznaczonego terenu konkretnej strefy planistycznej lub określonych w planie ogólnym parametrów zabudowy (maksymalna wysokość zabudowy, maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej). Oznacza to, że wszelkie pozostałe kwestie związane z zabudową i zagospodarowaniem terenu nie mogą być rozpatrzone na etapie sporządzania planu ogólnego (np. linie zabudowy, ochrona zabytków, formy ochrony przyrody, obiekty małej architektury, wykonanie oświetlenia, modernizacja dróg lub sieci uzbrojenia terenu, posadowienie koszy czy ławek). 


 

Zainteresował Cię ten temat, masz wątpliwości lub pytania, a może potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Zapraszamy do kontaktu - Sebastian Pięta, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Drozd & Pięta.

Comments


bottom of page